Ogrodzenia

Wierzba wypuści nawet z patyczka pędu.

Wierzba urośnie nawet spośród patyczka pędu.

Korzystając z taką okoliczność, możemy z niej sporządzić niesłychane postaci płotów. Dzięki temu nasze ogrodzenie zdobędzie niespotykany wygląd i będzie się promować spośród ogrodzeń w otoczeniu.

Rosnące na posessji i grząskich torfowiskach wierzby już jakiś czas temu zagościły w polskich skwerach. Doceniliśmy je za naturę oraz spectficzne kociaki. Nie są problematyczne, reflektują jedynie dużo wilgoci oraz trochę słońca. Zaspokoją się nieledwie każdą rolą.

Malutko drzew potrafi także tak samo błyskawicznie aktywizować stracone odrosty i gałęzie. Wierzby niezmiernie swobodnie rekonstruują również swój system korzeni. Wystarczy, że ucięty względnie nawet uszkodzony odrost zagłębiony w słotnej glebie po kilku tygodniach ukorzeni się oraz da początek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na , tak aby spośród wierzb tworzyć plątane sztachety w płocie czy też płoty zaciemnione liśćmi. Pewnie warto mieć tak ekstrawaganckie ogrodzenie. Najodpowiedniej do zainstalowania takiego ogrodzenia zastosować poniższe warianty wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, oraz jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają kilka jednakich cech:

dają proste, długie oraz ogromnie ciągliwe pędy – ze względu na to można bez trudności nadawać kształt ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w niedługim okresie zdołamy wypleść całe przęsło na płot;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej zdolności do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Podczas gdy mamy już pomysł na kształt płotu, musimy zakupić przydatne wierzbowe pędy na płot. Niestety, odszukanie ich w przesłankach autentycznych jest trudne, gdyż dziko rosnące krzaki nieczęsto emitują ogromnie długie i prostolinijne pędy. Najporządniej jest założyć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie wyselekcjonujmy najprzód położenie w ogrodzie, troszkę przez nas odwiedzane oraz mało zauważalne.Wiosną, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam flancy, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flancy użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, jakie zdołamy pozyskać z dziko rosnących roślin. Przedtem trzeba je namoczyć na 24 godziny w głębi, tak aby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, tak by górował wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny w mgnieniu oka się zagęszczają, z tej przyczyny powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy bądź dwa uprawniamy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, których wiosną kolejnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy z rzadka przekraczają 2m, dlatego na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu gałązek, które można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements
Standard

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s